Lékárníci jako strážci bezpečné léčby. Díky svému vzdělání a s pomocí lékovému záznamu odhalují chyby v předepisování léků

Lékový záznam čerpá z centrální databáze, která obsahuje informace o všech vydaných a předepsaných lécích na recept pro konkrétního pacienta (Centrální úložiště elektronických receptů). Farmaceuti mají do tohoto systému přístup od roku 2020. Díky němu mohou ověřit správnost předepsané medikace a předejít potenciálně závažným problémům. Podle údajů Státního ústavu pro kontrolu léčiv za leden až březen 2025 do lékového záznamu pacientů nahlíželi farmaceuti každý měsíc v průměru 1,6 milionkrát. Oproti loňskému roku se přitom jedná o významný nárůst – loňský měsíční průměr činil 950 tisíc přístupů.
Lékový záznam navíc farmaceuti využívají i při výdeji tzv. OTC neboli léčivých přípravků bez lékařského předpisu. Obdobně jako u léků na předpis je i v tomto případě nahlédnutí do lékového záznamu pacienta (s jeho souhlasem) důležité, aby se zamezilo možné interakci nebo jinak ohrožujícímu nastavení samoléčby. „Lékárníci jsou klíčovými odborníky, kteří díky svým znalostem a přístupu k lékovým záznamům zásadně přispívají k bezpečnosti a efektivitě léčby. Naším úkolem je chránit zdraví pacientů, přispívat k jejich informovanosti a zvyšovat kvalitu jejich léčby,“ říká Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory.
Bezpečná farmakoterapie i méně návštěv lékaře
Protože lékový záznam poskytuje přehled o užívaných lécích, mohou lékárníci včas odhalit případné interakce mezi léky. Současně mohou snadno ověřit správnost dávkování a upozornit pacienta na možné duplicity v lécích, které užívá. Důležitá je také identifikace potenciálních alergií či kontraindikací, které jsou v případě každého pacienta zcela individuální. Tím se minimalizují rizika spojená s užíváním léčiv.
Díky farmaceutům mohou pacienti navíc ušetřit čas, který by strávili konzultací u lékaře. Dávkování léků mohou pacienti konzultovat přímo s farmaceuty. Pokud by v eReceptu byla chyba a bylo by potřeba provést opravu v preskripci, nemusí pak pacienti zpět k lékaři. Lékárník může situaci přímo v lékárně ověřit a ve spolupráci s lékařem elektronicky vyřešit. To šetří čas, snižuje administrativní zátěž a v mnoha případech i zvyšuje bezpečnost léčby.
Dohled prostřednictvím eReceptu
Přístup do lékového záznamu je farmaceutovi nebo lékaři přidělen automaticky. Zkušenosti z lékáren napříč Českou republikou potvrzují, že pacienti možnost sdílet lékový záznam vítají. Mnohdy díky tomu odcházejí z lékárny s bezpečněji nastavenou léčbou, nebo s doporučením kontaktovat lékaře kvůli nutné úpravě medikace.
Nezastupitelná role lékárníků
Rostoucí využívání lékového záznamu ze strany farmaceutů dokládá jejich klíčovou roli v digitálním zdravotnictví. Aktivní práce s elektronickou preskripcí, schopnost pracovat s daty i komunikovat s dalšími zdravotníky – to vše posiluje pozici lékárníků jako partnerů lékařů při optimalizaci léčby. „Pacienti si často ani neuvědomují, že právě lékárník může být tím, kdo odhalí chybu v léčbě ještě předtím, než se projeví zdravotními komplikacemi. Náš pohled na farmakoterapii je komplexní, a to díky kombinaci odborných znalostí a přímého přístupu k aktuálním údajům o lécích pacienta,“ doplňuje PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D., viceprezident České lékárnické komory.
Zdroj: Česká lékárnická komora