V každém kraji by měla být alespoň jedna pohotovostní lékárna s nepřetržitým provozem

12. května 2023

 

V České republice je pouze 16 lékáren, které jsou pacientům k dispozici v režimu 24/7. V 7 krajích dokonce není ani jedna. ČLnK proto vydala Stanovisko představenstva ČLnK k řešení lékárenské pohotovosti v České republice, ve kterém se vyjadřuje mimo jiné ke geografickému rozmístění lékáren s nepřetržitým provozem. Alespoň jedna taková lékárna by měla být v každém kraji.

Každému se to asi někdy stalo, potřebujete akutně svůj lék o půlnoci nebo ve státní svátek. V některých částech republiky je to ale složité. Někdy musí lidé ujet i desítky kilometrů. V některých krajích lékárny s nepřetržitým provozem úplně chybí, jinde je jediná. Nejlépe je na tom Praha, ve které je polovina z celkového počtu 16 lékáren s nepřetržitým provozem. Lékárna s nepřetržitým provozem chybí například ve Středočeském, Ústeckém, Libereckém nebo Karlovarském kraji.

Aleš Krebs, prezident České lékárnické komory se vyjádřil k tomuto tématu pro CNN Prima TV: “Stát se skutečně bohužel může, že nebude mít lékárnu dostupnou v nějakém rozumném prostoru, to znamená v nějaké rozumné, třeba dojezdové, vzdálenosti. Česká lékárnická komora by uvítala, aby byla aspoň jedna pohotovostní lékárna v každém kraji.”

Seznam pohotovostních lékáren včetně adresy a telefonního kontaktu najdete na našem webu zde.

Stanovisko ČLnK k pohotovostní lékárenské službě zde.

Reportáž CNN Prima News můžete shlédnout zde.

Zdroj: FTV PRIMA, Kraje bez nonstop lékáren. Praha: HLAVNÍ ZPRÁVY, str. 0, 8. 5. 2023

Zpět